Freddie Mercury
Freddie Mercury, rodným jménem Farrokh Bulsara (5. září 1946, Stone Town, Zanzibar - 24. listopadu 1991, Londýn, Velká Británie) byl britský zpěvák, člen rockové skupiny Queen a skladatel. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších zpěváků v historii, proslulý byl i svým charizmatem a extravagantností při vystupování. Jeho smrt byla zapříčiněna AIDS.
Základní informace
Rodné jméno: Farrokh Bulsara
Narození: 5. září 1946 Stone Town, Zanzibar
Úmrtí: 24. listopadu 1991(ve věku 45 let) Londýn, Velká Británie
Žánry: rock, rocková opera
Povolání: zpěvák, muzikant, skladatel, producent
Nástroje: zpěv, klavír, klávesy, kytara
Hlasový obor: Baryton/ Tenor
Aktivní roky: 1969-1991
Příbuzná témata: Queen
Partner(ka): Mary Austin (1970-76) Barbara Valentinová (poč. 80. let) Jim Hutton (1985-91)
Život
Mládí
Narodil se jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na východoafrickém ostrově Zanzibar. Jeho rodiče Bomi a Jer byli Pársové z indického státu Gudžarát; otec Bomi působil na Zanzibaru v britské koloniální správě jako soudní úředník. Pársové jsou vyznavači zoroastrismu, kteří emigrovali v důsledku muslimské perzekuce z Persie do Indie. V pěti letech (rok 1951) začal navštěvovat zanzibarskou misijní školu. Roku 1955 byl poslán do Bombaje (Indie), kde žil v internátní škole St. Peter's v Panchgani. Opustil tak svého otce, mladší sestru Kashmiru a hlavně svou matku, se kterou měl velmi silný vztah.
V St Peter's se mu dostalo klasické britské výchovy. Začal chodit na hodiny klavíru, které pozitivně ovlivnily jeho budoucí kariéru. Dokonce se svými kamarády založil svoji první hudební skupinu - The Hectics, kde hrál na klavír. A právě zde získal přezdívku, pod kterou ho poté znal celý svět - Freddie. Jelikož se líbila jemu i rodičům, jeho skutečné jméno upadlo v zapomnění.
Roku 1963 školu z neznámých důvodů opustil, vrátil se domů a dokončil své vzdělání v klášterní škole St Joseph's. Po revoluci na Zanzibaru, při které došlo roku 1964 k masakru několika tisíc místních Indů a Arabů, se rodina v roce 1965 přestěhovala do Británie.
Ve škole se mu v Británii nevedlo - zhoršil se ve všech předmětech kromě jednoho: umění. To vedlo k rozhodnutí přihlásit se na uměleckou školu. Na podzim roku 1966 nastoupil na londýnskou Ealling College of Art. Bylo mu dvacet, když se stal řádným studentem školy, to vše uprostřed rušných šedesátých let. Londýn se stal samozvanou Mekkou kultury pro mladé a on sám si pro svůj život nemohl vybrat město více vzrušující. Ealling College of Art se ukazála být dobrou volbou. Mezi dřívější studenty patřili Pete Townshend z The Who i Ronnie Wood z Faces, pozdější člen Rolling Stones. Ve škole se seznamuje s Timem Staffelem a spolu tráví většinu svých studentských let. Tim v té době (1967) už hrál v poloprofesionální kapele s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem. Smile, jak se tato kapela začala nazývat, vzniká koncem roku 1968.
Dospělost
V roce 1969 se seznámil s kytaristou Brianem Mayem a s adeptem zubního lékařství, bubeníkem Rogerem Taylorem. Tito dva,ještě s Timem Staffelem, založili v roce 1968 kapelu Smile. Po slibně rozjetém začátku však kapela začala trošku krachovat a on sám jim navrhl, zdali by u nich v kapele nemohl účinkovat, oni s tím souhlasili. Jedinému Timu Staffelovi se to příliš nezamlouvalo a nakonec opustil kapelu. Roger a Brian navrhovali jako název kapely Grand Dance, ale on si prosadil, že se bude jmenovat Queen. I přes malé protesty nakonec souhlasili. Potřebovali ještě jednoho člena, kterým se stal po dlouhém hledání baskytarista John Deacon. Jejich první album Queen nezaznamenalo zdaleka úspěch v měřítku s ostatními tehdejšími kapelami, pro novou kapelu to byl však velmi slibný začátek, když se album Queen umístilo na 24. místě.
Druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, bylo úspěšnější - stalo se 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack - listopad 1974) bylo dokonce druhé. Dne 21. listopadu 1975 vyšlo LP A Night at the Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů, použitá kytara potom působila dojmem orchestrálního doprovodu. O 10 dnů později se singl Bohemian Rhapsody, jejž složil on sám, dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých 9 týdnů. (Podruhé po jeho smrti v roce 1991, výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS). Bohemian Rhapsody je dodnes velmi živá skladba, o čemž svědčí prvenství v mnoha anketách.
Na počátku 80. let si přestal extravagantně lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale dál střídal extravagantní oblečení. Dne 30. června 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. Dne 13. července 1985 se konalo dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 družic pro 1,6 miliardy televizních diváků na celém světě. Na koncertě, jehož výtěžek byl určen obětem hladomoru v Etiopii, vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, The Who, Sting a další hvězdy tehdejšího hudebního nebe. V roce 1984 vyšla na singlu jeho první sólová nahrávka Love Kills a o rok později i první sólové debutové album Mr. Bad Guy. V roce 1987 vyšel singl se španělskou operní zpěvačkou Montserrat Caballé Barcelona a o rok později (1988) pak i společné stejnojmenné album duetů, přinášející spojení rocku a opery.
Nemoc a smrt
Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o jeho špatném zdravotním stavu. Byl fyzicky i psychicky unaven. Se skupinou ještě natočil album Innuendo (únor 1991) - 1. v Británii a 30. v USA. Dne 23. listopadu 1991 oznámil, že trpí AIDS a 24. listopadu 1991 kolem 19. hodiny zemřel na zápal plic (komplikace při AIDS) ve svém domě v Kensingtonu. V tento den shodou okolností zemřel také bubeník skupiny KissEric Carr. Znovu vyšel singl Bohemian Rhapsody jako hold zemřelému příteli a dostal se na první příčku britské hitparády.
Dne 27. listopadu 1991 se uskutečnil pohřeb jen pro nejbližší přátele v krematoriu West London a 20. dubna 1992 se na stadionu ve Wembley konal ceremoniál pro uctění jeho památky pro více než miliardu televizních diváků. Zpopelněn byl v Kensal Green a má se za to, že byl rozptýlen na břehu Ženevského jezera ve švýcarském Montreux. Později zde byla vztyčena jeho třímetrová socha, jejíž autorkou je česká sochařka Irena Sedlecká.
V roce 1995 vyšlo poslední studiové album čtveřice Made in Heaven s několika hlasovými záznamy natočenými před jeho smrtí a předělávkami některých již dříve vydaných skladeb. V nepůvodní sestavě pak Queen se zpěvákem Paulem Rodgersem vyrazili na turné v roce 2005, ovšem už bez Freddieho a bez Johna Deacona.
Sólová oficiální albová diskografie
- Mr. Bad Guy (1985)
- Barcelona (1988) s Montserrat Caballé
- The Album (1992) výběr obsahující remixy některých skladeb
- The Great Pretender (1992) vyšlo pouze v USA, obdoba The Album, obsahovalo jednu skladbu navíc a odlišné remixy některých skladeb
- Freddie Mercury The Solo Collection (2000) box obsahující 10 CD s alby Mr.Bad Guy, Barcelona, The Great Pretender, všemi vydanými singly, několika demo nahrávkami a raritami
- Freddie Mercury Solo (2000) 3 CD obsahující alba Mr.Bad Guy, Barcelona a třetí bonusový disk se singly a remixy
- The Very Best Of Freddie Mercury Solo (2006) výběr největších hitů, obsahující na druhém disku nové remixy některých skladeb
- Barcelona (2012) s Montserrat Caballé, nově natočený hudební doprovod s Pražským filharmonickým orchestrem